Archive


    

Şubat 20th, 2017

Trafik sigortası yerine sorumluluk sigortası yapılacak

Araç sigorta primlerine İngiliz sistemi geliyor! Sabıkalı sürücü yandı.

Araç yerine kişilerin sigortalanması ile sigortalı tabanı genişleyecek. Sabıkalı sürücünün primi 5 bin liraya çıkacağı için araç kullanması zorlaşacak. Hasar maliyeti de düşünce temiz sürücünün primi 400 liraya kadar düşecek.

Habertürk'ün haberine göre, ünlü yönetmen Sinan Çetin'in oğlu Rüzgar Çetin'in onlarca kazaya karışmasına rağmen en son 1 polis memurunun ölmesine neden olan kazada kullandığı otomobilin en düşük primle sigortalı olduğu ortaya çıkınca sigortacılar da şaşırmıştı.

O gün sigortacılar arasında başlayan araçlar yerine sürücülerin sigortalanması görüşüne artık devlet de destek vermeye başladı.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, trafik sigortasında yeni model üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Şubat 18th

Uçak biletlerine indirim getirecek uygulama

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü havacılık sektörüne destek olmak amacıyla, tüm hizmet tarifelerinde yüzde 10 indirime gidileceğini duyurdu.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü havacılık sektörüne destek olmak amacıyla, tüm hizmet tarifelerinde yüzde 10 indirime gitti ve Euro olarak belirlenen tüm ücretlerin de TL’ye çevrildiğini duyurdu.

Cumhuriyet'in haberine göre, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) bugün yayınladığı bir genelge ile havacılık sektörüne destek olmak amacıyla, tüm hizmet tarifelerinde yüzde 10 indirime gidildiğini ve Euro olarak belirlenen tüm ücretlerin de TL’ye çevrildiğini duyurdu.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinden konuyla ilgili olarak şu açıklama yapıldı:

Şubat 15th

Trafikte hız cezasını özel sektör kesecek

Maliye Bakanı Naci Ağbal, bu kapsamda, bazı illerde belediyeler tarafından verilen elektronik trafik denetimi işinin, ülke genelinde ya da bölgesel olarak özel sektör tarafından yapılabileceğini söyledi.

Özelleştirilecek pek çok kuruluşun Varlık Fonu'na devrinin ardından, özelleştirme konusunda yeni proje geliştirilip satış yapılacak. Maliye Bakanı Naci Ağbal, bu kapsamda, bazı illerde belediyeler tarafından verilen elektronik trafik denetimi işinin, ülke genelinde ya da bölgesel olarak özel sektör tarafından yapılabileceğini söyledi. Ağbal, böylece bu işin bir standarda dayalı olarak ülke genelinde eşit şartlarda verilebileceğini kaydetti. Ağbal, Varlık Fonu'nun ardından Özelleştirme İdaresi'nin fonksiyonsuz kaldığı eleştirilerini değerlendirerek Varlık Fonu'nun amacının özelleştirme yapmak olmadığını söyledi.

BELEDİYENİN HİZMETİ ULUSAL YAPILABİLİR

Şubat 11th

Atatürk havalimanı kapanacak mı?

DHMİ Genel Müdürü Ocak: Yeni havalimanının açılmasının ardından Atatürk Havalimanı tamamen kapanmayacak. Bütün büyük metropollerde olduğu gibi İstanbul'daki yeni havalimanına da yedek bir meydan olması lazım.

- Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Funda Makbule Ocak, yeni havalimanının açılmasının ardından Atatürk Havalimanı'nın tamamen kapanmayacağını belirterek "Bütün büyük metropollerde olduğu gibi İstanbul'daki yeni havalimanına da yedek bir meydan olması lazım. Atatürk Havalimanımızda çok ciddi alt ve üst yapı yatırımlarımız var. Ticari uçuşları yeni havalimanına kaydırdıktan sonra Atatürk Havalimanı'nda genel havacılık, müstakil kargolar, uçuş eğitimleri, bakım ve onarım hangarları gibi havacılığın diğer noktalarına çok ciddi imkanlar sağlayacağız." dedi.

Şubat 9th

Yabancı hostes esasları belirlendi

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, yabancı uyruklu kabin memurlarının görevlendirmesine ilişkin usul ve esasları belirledi.

Yeni genelge, yirmi ve üzeri yolcu koltuk kapasitesine sahip havayolu şirketlerini kapsıyor. İstihdam edilen yabancı uyruklu kabin memuru, sadece ilgili dış hat seferlerinde görevlendirilecek. Yabancı uyruklu kabin memuru sayısı, hiçbir surette işletme bünyesinde görev yapan Türk kabin memuru sayısına eşit veya fazla olmayacak.

Kabin amiri ile en kıdemli kabin memurunun işletmede görevli ve Türkiye Cumhuriyeti uyruklu olmaları kaydıyla, dar gövdeli yolcu uçaklarında en az 2, geniş gövdeli yolcu uçaklarında ise en az 3 Türk vatandaşı kabin ekibi üyesinin görevlendirilmesini garanti altına alacak.

Şubat 8th

Otomotiv sektörü için vergide düzenleme olacak mı?

Mobilya, beyaz eşya ve emlaktaki ÖTV ve KDV indirimlerinin kapsamı genişliyor. Maliye Bakanı Naci Ağbal, inşaat sektöründe vergi maliyetlerinin aşağı çekileceğini belirterek, piyasayı canlandırmak için otomotivde de vergi indirimi sinyali verdi.

Şubat 7th

Otomobilde yakıt tasarrufu nasıl sağlanır?

Otomobilde tasarruf etmenin yolları nelerdir? Otomobilinizde yakıt tasarruf sağlama adına dikkat etmeniz gereken önemli noktaları biliyor musunuz?

- Motor yağı düzenli olarak değiştirilmeli

Hareketli motor parçaları arasında film oluşturarak sürtünmeyi önleyen motor yağının görevi sadece bunla sınırlı değildir.

Yağ kanalları içerisinde dolaşarak parçaların soğumasını sağlayan motor yağı, korozyonunun oluşmasını da engeller.

Motor için önemli olan bu sıvının zamanla kimyasal yapısı bozulacağı için akıcılığı azalır. Bu nedenle motor yağı, yağ filtresiyle birlikte düzenli olarak değiştirilmeli.

Aksi halde parçalar arasında artan sürtünme sonucu motorun ömrü hızla kısaltırken, verimi azalır ve yakıt tüketimi artarak yüksek masraflar çıkmasına neden olur.

Şubat 4th

AVM'lerde plaka tanıma dönemi başladı

Son dönemde yaşanan terör saldırıları nedeniyle AVM'ler için şart koşulan plaka tanıma sisteminin ilk uygulaması, Ankara'nın gözde semti Oran'da başladı. Sistem, otoparka giren araçların plakalarını, emniyetin kara listesiyle karşılaştırıyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, alışveriş merkezi (AVM) otoparkları için otomatik plaka tanıma sistemi şartı getirmişti. Bu sistemin ilk örneği, Ankara'da siyaset, iş dünyası ve diplomatik temsilcilerin yoğun yaşadığı Oran semtinde devreye alındı.

Bir AVM'ye kurulan otomatik plaka tanıma sistemi ile otoparka giren tüm araçların plakası otomatik algılanarak sisteme aktarılıyor. Emniyet de AVM'ye şüpheli ve aranan araçların plakasını bildiriyor. Eskiden gözle yapılan plaka kontrolü, bu sistemle otomatik olarak gerçekleşiyor.

Şubat 3rd

Bakanlar Kurulu'ndan ÖTV ve KDV kararı

Bakanlar Kurulu klima, buzdolabı, çamaşır makinesi, termosifon, elektrikli süpürge ve bazı küçük ev aletlerinden alınan özel tüketim vergisini (ÖTV) 30 Nisan'a kadar sıfırlarken konutta ise KDV düzenlemesi yaptı. Bakanlar Kurulu ayrıca gross tonilatoyu geçmeyen gezinti gemileri, yatlar, kotralar ve teknelerden alınan ÖTV'yi herhangi bir süre sınırlaması olmaksızın sıfırladı.

Şubat 2nd

Yeni otomobiller için 'hacker' uyarısı

Google'ın otonom sürüş Teknolojileri geliştiren yeni şirketi Waymo, gelişen otomotiv teknolojinin tehlikeleri de beraberinde getirdiği ifade etti. Teknolojinin otomobilleri akıllı hale getirmesine ve internete mahkum etmesine parmak basan CEO, otomobillerin internet ile birlikte siber saldırılara açık hale gelmesine dikkat çekti.

Trafikte araç kullanan sürücülerin internet ile meşgul olmaları, bu gün yaşanan kazaların başlıca sebepler arasında yer almakta. İnşalar trafikte artık yoldan çok ellerinde yer alan mobil cihazlara bakıyor. Bu durum ise kazaların gün geçtikçe artmasına neden oluyor.

Gizli anahtarla otomobil hırsızlığına emsal karar

Sigorta Tahkim Komisyonu İtiraz Hakem Heyeti, İstanbul’da 13 Ocak 2016’da park halindeyken, camı kırılarak torpido gözündeki ’gizli anahtar’ kullanılarak çalınan otomobilin sahibine, kasko şirketinin araç bedelini faiziyle ödemesine karar verdi. Bu karar aynı dönemde İstanbul’da benzer şekilde çalınan otomobiller için emsal olacak.

İstanbul’da 2015’in son aylarında 10’dan fazla lüks otomobil camı kırılarak çalındı. Çalınan araçların sadece aynı markanın 3 modeli olması dikkat çekerken, yapılan araştırmada bu araçlarda sahiplerinin bile haberdar olmadığı 3’üncü bir anahtarı olduğu ortaya çıktı. Sadece bu lüks otomobilin 3 modelinde araçta birinin kilitli kalma ihtimaline karşı torpido gözündeki gizli bölmeye 3’üncü bir anahtar konulduğu, bunu bilen hırsızların da, camı kırıp araçları bu anahtarla çaldığı belirlendi.

Şubat 1st

İş dünyası da yerli otomobil kullanacak

Yerli otomobili devletin yüzde 49 hissesine sahip olduğu bir konsorsiyumun üreteceği öğrenildi. Konsorsiyumda en az 3-4 firmanın yer alması beklenirken, yerli otonun tasarımında dünyaca ünlü Türk tasarımcılarla çalışılacak.

Ocak 31st

İkinci el otoya garanti zorunluluğu getirildi

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, ikinci el motorlu kara taşıtının satışını yapan veya satışına aracılık eden işletmelere, taşıtın motor ve şanzıman gibi parçalarına satış tarihinden itibaren belli bir süre veya kilometre için geçerli olacak şekilde garanti verme yükümlülüğü getireceklerini bildirerek, "Aracını galeriden veya bu işle iştigal eden bir iş yerinden aldığında, 5 veya 500 kilometre gittiğinde ya da 5 gün sonra arıza vermemesi gerekir. Kilometre sınırını tam netleştirmedik ama ikinci el ticaret yapanları zorda bırakacak bir kilometre garantisi değil makul bir süre olacak." dedi.

Tüfenkci, Otonomi'de düzenlenen toplantıda, "İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik Taslağı"na ilişkin açıklamalarda bulundu.

Taksilerde 'indi-bindi' ücreti uygulaması başladı

Aralık ayının son günlerinde kamuoyunun bilgisine sunulan taksilerde 'indi bindi' ücreti uygulaması bugün resmen başladı. Ayrıca, lüks taksi ve elektrikli taksiler İstanbul yollarında boy gösterecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyndan itibaren indi binon Merkezi (UKOME), önceki gün gerçekleştirdiği toplantıda önemli kararlar aldı. İstanbul'da taksiler artık indi bindi ücreti almaya başlayacak. Bunun dışında, lüks taksi ve elektrikli taksilerde artık İstanbul sokaklarında çalışmaya başlayacak.

Kısa mesafe yolcu almak istemeyen taksiler için yapılan şikayetler üzerine İstanbul Taksiciler Odası aralık ayında harekete geçmiş ve şikayetleri ortadan kaldırmak için taksilerde kısa mesafe uygulaması fikrini İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) sunmuştu.

Norveç'te dizel araçlara yasak geldi

Hava kirliliği nedeniyle Oslo'da dizel araçların kullanılması yasaklandı.

Norveç'in Oslo belediyesi kentteki hava kirliliğinin yoğunlaşması üzerine belediye sınırları içerisinde dizel araçların kullanılması sabah 06:00 ile akşam 22:00 saatleri arasında yasaklandı.

TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI İSTİSNA TUTULDU

Dünden itibaren geçerli olan dizel araç yasağının süresi henüz belli değil. Toplu taşıma araçları, taksiler ve bazı nakliye araçları ise yasak kararından istisna tutuldu.

YASAĞA UYMAYANA 177 DOLAR CEZA KESİLECEK

Dizel araç kullanma yasağına uymayan sürücüler bin 500 Norveç Kronu (177 dolar) ceza ödemek zorunda kalacaklar.

Sponsorlu bağlantılar

Son yorumlar