Archive - 2013


    

Tarih

Mayıs 15th

Motorlu Taşıtlar Vergisi Sorgulama

Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme

Aşağıdaki linke tıklarak plakaya göre aracı sorgulayabilir. borçlarını görebilirsiniz. ayrıca trafik cezası ya da araç vergisini bu sistem üzerinden ödeyebilirsiniz.

işlem yapmak için tıklayınız

Kredi kartı ile ödeme yapabilmek için önce sorgulama yapmalısınız.

Anlaşmalı bankaların kredi kartı ile 02:00-22:00 saatleri arasında borçlarınızı ödeyebilirsiniz.

Plaka*
Özel Plaka**
T.C. Kimlik Numarası veya Vergi Kimlik Numarası*** /
Tescil Tarihi****

*Lütfen PLAKANIZI bitişik giriniz.(06JJJ06 gibi)

**Özel Plaka; şirket ismi, kişi ismi vb. yazılı olan plakalardır.(06 ŞAHİNLER A.Ş. 009 gibi)

Mayıs 14th

Lüks otoya vergi kıskacı

Maliye, lüks aracı ekonomi sınıfı fiyatından satanlara savaş açtı. Yüzde 20 kaçak tespit edilen lüks araç için ÖTV tutarı, KDV matrahından az olmayacak

Maliye Bakanlığı, lüks araçlardaki vergi kaçağına el koydu. Bakanlık, vergi ambarındaki ÖTV beyannamelerindeki bedelleri piyasadaki baz değerlerle karşılaştırdı. Lüks araçların ekonomi sınıfındaki araçlara yakın fiyattan satıldığı ortaya çıktı. Maliye çareyi lüks araçlara vergi düzenlemesinde buldu. Yeni düzenleme ile motorlu taşıtlardan alınacak ÖTV tutarı, KDV matrahı üzerinden hesaplanacak vergiden az olmayacak. Maliye, son 5 yılda ithal edilen yaklaşık 350 bin lüks aracı mercek altına aldı. Yapılan incelemelerde, trafikte dolaşan 5 lüks araçtan birinin vergisinde kaçak olduğu ortaya çıktı. Bu otomobiller için ödenen vergiler, bakanlığın vergi ambarındaki bilgiler ve piyasa değerleri ile karşılaştırıldı.

ORGANİZE İŞLER BUNLAR

Mayıs 10th

Araç sahibini plakayla Facebook’ta bulun

Mycar, bir aracın sahibini plakası üzerinden bulmanızı sağlayan bir Facebook uygulaması. Otomobil sevdamız ile Facebook'un popüleritesini yakalamaya çalışan girişim dikey alanda güçlü bir ağ kurmak istiyor. Özellikle arabalarını çok seven bir toplum olmamız da bu fikrin ilham kaynaklarından birisidir.

Uygulama hem Türkçe hem de İngilizce hizmet veriyor.

myCar uygulamasını kullanan Facebook üyeleri, araçları hakkındaki bilgileri sayesinde diğer kullanıcılar tarafından bulunabilecek.

myCar uygulaması, arabası olan herkes tarafından kullanılabiliyor. Arabası olan Facebook kullanıcıları, kayıt bölümünden arabasının marka, model, renk, yıl ve plakasını (plaka, kullanıcının bilgilerinin doğrulunu kontrol etmek için gerekiyor ve kesinlikle üçüncü partilerle paylaşılmıyor) giriyor. Daha sonra duvarında araba markasının logosunu, rengini ve modelini belirtiyor.

Mayıs 8th

Trafik sigortası yaptırmayan yandı

Zorunlu Trafik Sigortası yaptırmayan araç sahipleri için Emniyet devreye girdi.

10 milyondan fazla aracın her yıl yenilediği Zorunlu Trafik Sigortası için emniyet devreye girdi.

Emniyet ile yapılan işbirliği kapsamında sigortasız araç sahiplerine SMS gönderilecek. SMS ile uyarılan taşıt sahiplerine sigorta yaptırmamaları halinde cezai yaptırımla karşı karşıya kalacaklarına yönelik ikazda bulunulacak.

Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi'nden (TRAMER) Hazine'ye gönderilen sigortalı araç bilgileri Emniyet Genel Müdürlüğü'ne kısa süre önce iletildi. Hangi ilde trafik sigortasız araç olduğuna ilişkin plaka bilgileri 81 ilin valiliğine gönderilirken, tespit edilen araçlara cezai yaptırım uygulanacak.

SMS GELECEK

Nissan Qashqai'de vergi avantajı

Kompakt SUV sınıfının yükselişindeki en önemli modellerin başında gelen Nissan Qashqai, ÖTV ve MTV avantajlı 4x4 isteyenler için 1.6 lt'lik dizel motorda 4 tekerlekten çekişli olarak da satışa sunuldu.

Sadece Tekna donanım paketiyle ithal edilen Japon kompakt SUV'unun başlangıç fiyatı 79 bin 990 TL olarak belirlenmiş. 130 HP güç ve 320 Nm maksimum tork değerlerine sahip olan 1.6 lt'lik dizel ünite 6 ileri manuel şanzımanla kombine edilmiş. 190 km/s maksimum hız ve 10.9 saniyelik 0-100 km/s hızlanma değerleri sunan motorun ortalama yakıt tüketimiyse 5.1 lt/100 km. Tekna donanım seviyesinde ABS, ESP, sürücü, yolcu, yan ve perde havayastıkları, hız sınırlayıcı ve sabitleyici, yol bilgisayarı, bluetooth, arka park sensörü, çift bölgeli otomatik klima, elektrikli camlar ve yan aynalar, ön ve arka sis farları, 16 inçlik alaşım jantlar standart olarak sunulurken, cam tavan, karartılmış arka camlar, tavan rayı ve 17 inçlik alaşım jantlarsa opsiyonel olarak sunuluyor.

Mayıs 5th

Otomobil pazarında hızlı büyüme

Türkiye otomobil ve hafif ticari araç pazarı, bu yılın ocak-nisan döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13,83 oranında arttı.

Otomotiv Distribütörleri Derneğinin (ODD) raporuna göre, 2013 yılı ocak-nisan aylarında Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı yüzde 13,83 artarak 226 bin 179 olarak gerçekleşti. 2012 yılının aynı aylarında bu rakam 198 bin 702 olmuştu.

Nisan 2013'te otomotiv ve hafif ticari araç pazarı geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 16,88 büyüyerek 62 bin 949'dan 73 bin 575'e yükseldi.
Otomobil satışları ocak-nisan döneminde bir önceki yılın aynı aylarına kıyasla yüzde 19,73 artarak 171 bin 433'e ulaştı. 2012 yılının aynı döneminde 143 bin 181 adet satış gerçekleşmişti. 2013 yılı nisan ayında otomobil satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 24,87 artarak 56 bin 999 adet oldu.

Mayıs 4th

Binlerce araç sahibine kötü sürpriz

Ruhsata işlenen şase numarasındaki harf hatası araç sahibine pahalıya patladı.

Araç muayenesi sırasında motor üzerindeki şase numarası ile ruhsatta bulunan şase numarası arasında 1 hanenin yanlış yazılması nedeni ile birçok araç sahibi muayeneden geçemedi. Araç sahiplerinin asıl şikayetleri ise ruhsatı doldururken yapılan hata nedeni ile yeni ruhsat bedeli ödemek zorunda kalmaları.

Şikayetvar'ın haberine göre; ruhsat doldurulurken "S" harfi yerine "5" rakamının yazılması ya da "0" rakamı yerine "O" harfinin yazılması birçok araç sahibine pahalıya patladı. Bu durumu araç muayenesinde öğrenenler bu hatayı gidermek için ruhsatlarını yeniletmek zorunda kalıyorlar ve yeniletmek için bedel ödemek zorunda kalıyorlar. İşte araç sahiplerinin gönderdiği şikayetlerden bazıları şöyle:

BİR HARF PAHALIYA MAL OLDU

Mayıs 1st

Hurdanı ver sıfır arabayı al!

Ekonomi yönetimi, 2 milyondan fazla araç sahibini ilgilendiren hurda teşviki için kolları sıvadı… Bu araçların vergi borcu, gecikme faiziyle birlikte tescil plakalarına kesilen cezaların tamamı siliniyor.

Belirlenecek tutar üzerinden araç sahiplerine ödeme yapılacak ya da yeni araç alımında kredi kolaylığı sağlanacak. Araçların model yılına göre kilogram başına bir bedel ortaya çıkacak. Geçen yıl yürürlüğe giren ve ticari araçları kapsayan düzenlemede bu bedel 1973 model ve öncesi araçlar için 0.80 lira olarak belirlendi. Bu tarihten sonrakiler için 1 ile 1.5 lira arasında değişen tutarlar belirlendi.

Nisan 28th

Kredi çekecekler dikkat

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) 16 Nisan'da faizlerde indirime gitmesinin ardından gözler bankalara çevrildi.

Banka yöneticileri, piyasalarda TCMB'nin kararları sonrası kredi faiz oranlarında düşüş olacağı beklentisinin hakim olduğunu belirtiyor. Banka yöneticileri, Merkez Bankasının aralık ayında politika faizinde 25 baz puan indirime gitmesinin ardından sektör genelinde kullandırılan "Konut Taşıt İhtiyaç" tüketici kredilerinde aralık ayından nisan ayının ortalarına kadar ortalama 100 baz puan indirimin gerçekleştiğini ifade ediyor.

Merkez Bankasının 16 Nisan'da gerçekleştirdiği PPK toplantısında faiz indirimlerinin ardından kararın kredi faizlerine olası etkilerini banka yöneticileri değerlendirdi.

DÜŞÜŞ TRENDİ SÜRECEK Mİ?

Akbank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, Merkez Bankasının aldığı kararın bankaların fonlama maliyetlerine yansıyacağını belirtti.

Nisan 27th

Karayolları "bire üç kazandırdı"

Karayolları sorumluluğunda bulunan yolları kullanan araçlardan ve köprü-otoyol gelirlerinden sağlanan vergiler, 43 milyar 548 milyon liraya ulaştı.

Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM), geçen yıl toplamda 14 milyar 186 milyon lira harcama yaparken, kuruluşun sorumluluğunda bulunan yolları kullanan araçlardan ve köprü-otoyol gelirlerinden sağlanan vergiler, 43 milyar 548 milyon liraya ulaştı.

Karayolları Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, 2012 yılında karayolları bütçe gelirlerine önemli katkı sağladı.
Bu kapsamda KGM'nin kullandığı karayolu ağının ulusal bütçeye katkıları, araçların benzin, motorin ve LPG üzerinden ödediği Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Katma Değer Vergisi (KDV), motorlu taşıtlara ilişkin ÖTV ve Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ile köprü ve otoyol gelirlerinden alınan KDV'den oluştu.

Nisan 21st

İkinci el otoya hücum

Otomobil firmalarının sıfır faiz ve fiyat indirimlerinin ikinci el otomobil piyasasını vurduğunu belirten Bursa Oto Galeriler Odası Başkanı Hakan Yanık, internet üzerinden kanunsuz yapılan oto satışlarının bir an önce durdurulmasını istedi.

Otomotiv devlerinin sıfır faiz ve ilkbahar kampanyaları ikinci el piyasasını etkiledi. Sanal ortamdan yapılan ikinci el oto satışları da galerici esnafına darbe vurdu. Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık, 2013 yılının ilk 4 ayında ikinci el oto piyasasının umduğunu bulamadığını söyledi. Sıfır otomobil kampanyaları ve şehir merkezinde oto firmalarının ikinci el araç satmasının kendilerini olumsuz etkilediğinin altını çizen Yanık, "2. el otomobil piyasası, geçmiş dönemlere bakarsak 2013'ün ilk 4 ayında durma aşamasına geldi. Beklentilerimizi karşılamadı. Önümüzü de iyi görmüyoruz. Açık görmüyoruz" dedi.

SIFIR KAMPANYALAR İKİNCİ ELİ VURDU

Nisan 19th

2 milyon yaşlı araca teşvik

Sanayi Bakanı Nihat Ergün, 20 yaş üstü 2 milyon araçla ilgili de şunları söyledi: "Çevreyi daha çok kirletenler daha yüksek Motorlu Taşıt Vergisi ödeyebilir. Eski aracın belirli bir bedelle alınması ya da kredi mekanizması gibi teşvik edici yöntemler de geliştirilebilir."

Nisan 18th

Trafikteki araç sayısı 17,2 milyona ulaştı

Şubat ayında 60 bin 680 aracın trafiğe kaydı yapıldı, trafikteki araç sayısı 17 milyon 191 bin 105'e ulaştı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2013'ün Şubat ayına ilişkin motorlu kara taşıtları istatistiklerini açıkladı.

Buna göre, söz konusu ayda trafiğe kaydı yapılan 60 bin 680 motorlu taşıt içinde otomobil yüzde 56,8 ile ilk sırada yer aldı. Bunu, yüzde 16,6 ile kamyonet, yüzde 13,4 ile motosiklet, yüzde 4,3 ile traktör takip etti. Taşıtların yüzde 8,9'unu ise minibüs, otobüs, kamyon ve özel amaçlı taşıtlar oluşturdu.

Şubatta trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı bir önceki aya göre yüzde 50,7 azaldı. Bu azalış otomobilde yüzde 54,2, minibüste yüzde 40,4, otobüste yüzde 32,9, kamyonette yüzde 65,9, kamyonda yüzde 45,2 olarak gerçekleşti. Motosiklette yüzde 14,3, özel amaçlı taşıtlarda yüzde 48, traktörde yüzde 11,6 artış oldu.

HGS hatası sürücüleri kızdırdı

HGS'deki sınıf farkı hatası milyonlarca araç sahibini zor durumda bırakıyor.

Araç sahiplerinin www.sikayetvar.com'a gönderdiği şikayetlere göre; kimisinin kullandığı etikette aracının sınıfı farklı kaydedildi kimisi ise HGS geçişlerinde hızdan dolayı sınıf farkı ihlali yaşadı. Yetkililer ise, "Alt yapı sorunları olabiliyor" dedi.

HGS hataları bitmek bilmiyor. HGS alırken mutlaka aracınızın sınıfının doğru kaydedildiğinden emin olun. Çünkü, etiketin kullanıldığı aracın sınıfı farklı olduğunda ve gün içinde aracın sınıfına etiket alınmaması durumunda ceza uygulanıyor. Diğer bir sorun ise sınıf farklılıklarına göre hem geçiş ücreti hem de dolum ücretleri değişiyor. Gelen şikayetler üzerine ise yetkililer, "Alt yapı sorunları devam ediyor. Geçişte ekranda sınıf ihlali yazsa da kamera kayıtları gerçeği gösteriyor" şeklinde açıklama yaptılar.

HIZDAN DOLAYI SINIF FARKI YAŞANABİLİYOR

HGS alımında sorun yaşamamak için aşağıdaki şikayetleri okumakta fayda var:

Sponsorlu bağlantılar

Son yorumlar