Archive - Ara 2016


    

Tarih

Aralık 31st

Tersane ve tekne imal yönetmeliğinde değişiklik

Tersane, tekne imal ve çekek yerlerinin kısmi işletme izni belgesi geçerlilik süreleri 31 Aralık 2017 tarihine uzatıldı.

Kısmi işletme izni belgesi almış olan tersane, tekne imal ve çekek yerlerinin belge geçerlilik süreleri 31 Aralık 2017 tarihine uzatıldı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının, "Tersane, Tekne İmal ve Çekek Yeri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Söz konusu yönetmelik değişikliğiyle, kısmi işletme izni belgesi almış olan mevcut tesislerin belge geçerlilik süresi ile mevcut yüzer havuzlar için alınmış olan yüzer havuz işletme izni belgesi süresi 31 Aralık 2017 tarihine uzatıldı.

Zorunlu kış lastiğinde zamlı tarife başladı

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için 1 Aralık'ta başlayan kış lastiği takma zorunluluğuna uymayan işletmecilere uygulanan 602 liralık ceza, 1 Ocak itibarıyla 625 lira olacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 2012'de yürürlüğe giren "Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik"e göre, kar lastiği takılmamış ticari araçların yola devam etmelerine izin verilmeyecek. Kurala uymayan araçların işletmecilerine 1 Aralık itibarıyla uygulanan 602 liralık ceza, Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan yüzde 3,83'lük yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2017 itibarıyla 625 lira olacak.

Taksi ücretinde İstanbul Kart dönemi başlıyor

8.75 TL'lik indi-bindi ücreti tartışma yaratan taksilere kredi kartı ve İstanbul Kart'la ödeme seçeneği geliyor. Taksicilerin rahatsız olduğu sistem 2017 yılı içerisinde hayata geçecek.

Aralık 30th

Trafik cezalarında zamlı tarife başlıyor

Trafik cezaları, 1 Ocak 2017 itibarıyla Maliye Bakanlığınca belirlenen yeniden değerleme oranına göre yüzde 3,83 zamlı uygulanacak.

Yılbaşından itibaren yeniden değerleme oranına göre yüzde 3,83 zamlı uygulanacak trafik cezaları cep yakacak.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, 11 Kasım tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan "Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği"nde Maliye Bakanlığınca yeniden değerleme oranı yüzde 3,83 olarak belirlendi.

Buna göre, 1 Ocak'tan itibaren trafik kurallarına uymayan sürücüler, ödemeleri gereken cezaları 2016'ya göre 2017'de yüzde 3,83 oranında zamlı ödeyecek.

AVM'lere plaka tanıma sistemi

AVM'lerde araçla giriş çıkış yapılan açık ve kapalı otopark gibi kontrollü alanların giriş ve çıkışlarına plaka tanıma sistemi kurulacak.

Alışveriş merkezlerinde (AVM) araçla giriş çıkış yapılan açık ve kapalı otopark gibi kontrollü alanların giriş ve çıkışlarına alışveriş merkezi yönetimince plaka tanıma sistemi kurulacak ve işletilecek. Bu sistemden elde edilen veriler kolluk birimleriyle anlık olarak paylaşılacak.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının, "Alışveri̇ş Merkezleri̇ Hakkında Yönetmeli̇kte Deği̇şi̇kli̇k Yapılmasına Dai̇r Yönetmeli̇k" Resmi Gazete'de yayımlandı.

Aralık 29th

İstanbul'da taksilerde 'kısa mesafe' ücreti belirlendi

İstanbul'da, taksilerde kısa mesafe ücreti 8,75 lira olarak belirlendi.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Yahya Uğur, bundan sonra taksicilerin kısa mesafe müşterisi almama sorununun ortadan kalktığını söyledi. Uğur, taksilerde indi-bindi ücretinin 8,75 TL olarak belirlendiğini belirterek, uygulamanın 2017 yılının ilk günlerinde başlayacağını kaydetti.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odasına gelen şikayetlerin büyük kısmının kısa mesafe gitmeme sorununu içerdiğine dikkati çeken Uğur şöyle konuştu;

"Müşteri de taksi bulamamaktan şikayetçi. Bu konudaki taleplerimizi UKOME ile paylaştık. 2012 yılından bugüne kademeli taksimetre önerimiz üzerinde çalışıyorduk. 1 kilometrelik mesafeye de giden, 2,5 kilometrelik mesafeye de giden 8 lira 75 kuruş ödeyecek. Daha uzun mesafeye gidenden ekstra ücret alınmayacak. Yani taksimetrede zam yok."

Aralık 26th

Eşdeğer parça uygulaması yasalaşıyor mu?

Torba tasarıyla araçlar kaza yaptığında yapılacak tamirde orijinal olmayan ancak belgeli eşdeğer parçaların kullanımına da olanak tanınması yasal hale getiriliyor.

Torba tasarıya bu maddenin eklenmesinin nedeni Danıştay'ın kasım ayında aldığı bir karar ile Türkiye Barolar Birliği tarafından, "Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları" düzenlemesine açılan davada, sigorta şirketlerince karşılanan hasar onarımlarında çıkma ve sökme parçaların kullanılmasına imkan veren maddenin yürütmesini durdurması oldu.

Düzenleme gerekçesinde "Bu husus sigortacılık ilkelerinin bir gereği olduğu kadar rekabetçiliğin de bir şartıdır. Bu uygulama ile bu parçaların üretimini yapan yerli sanayimize de katkı sağlanmış olacaktır. Bu çerçevede, parça tedarikinde belgelenmiş olmak kaydıyla, parçaların kullanılmasını teminen madde hazırlanmıştır" denildi.

Aralık 24th

2. el araca ÖTV affı geliyor

Sıfır gibi ithal edilip 2. el olduğu ortaya çıkan lüks araçlara af geliyor. Yeni sahipler ÖTV’nin yüzde 25’ini ödedikleri takdirde el koyma kararı kalkacak.

Aralık 20th

Avrasya Tüneli hangi saatlar arasında açık olacak?

Avrasya Tüneli, 30 Ocak'a kadar, saat 7:00 ila 21:00 arasında açık olacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Avrasya Tüneli'nin açılış töreni nedeniyle kurulan ekipmanların kaldırılacağını belirterek, "Onların bakımı yapıldıktan sonra yarın öğleden sonra hizmet vermeye başlayacak. Sabah 07.00 akşam 21.00 saatleri arasında hizmet verecek." dedi.

Arslan, Avrasya Tüneli'nin açılış töreni sonrası basın mensuplarına tünelin Avrupa yakası girişinde açıklamalarda bulundu.

Devlet yöneticilerinin yanı sıra konuk devlet başkanlarının da katılımıyla güzel bir tören olduğunu dile getiren Arslan, Avrasya Tüneli için böyle bir törenin gerekli olduğunu, bu etkinliğin kıtaları denizin altından bağlayan tünel için değdiğini söyledi.

Depremde Avrasya Tüneli zarar görür mü?

Boğazın altından geçen karayolu tüneli olan Avrasya Tüneli bugün açılıyor. Peki Avrasya Tüneli depreme ne kadar dayanıklı? Olası büyük bir depreme karşın ne gibi önlemler alındı? Büyük bir depremde Avrasya Tüneli zarar görür mü?

Yapı Merkezi İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Başar Arıoğlu, Avrasya Tüneli ile ilgili merak edilen soruları Habertürk'te yanıtladı.

Projemiz fay hattı ile kesişmiyor. Fay hattının 15 km kuzeyindeyiz ve fay hattı ile paralel gidiyoruz. Dolayısıyla bir deprem anında olacak hareket, Avrasya Tüneli'ni kesecek bir hareket değil. Sadece depremin sarsıntısı tünele ulaşacak. Ancak yeraltı yapıları zaten depremlerde çok emniyetli yapılar oluyor, zeminle birlikte hareket ettikleri için ve binalar gibi kendi başlarına sallanmadıkları için, yeraltı yapıları doğal olarak kendiliğinden çok emniyetli oluyorlar.

Aralık 19th

İSPARK şehit ve gazi yakınlarına ücretsiz

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde alınan kararla şehit ve gazi yakınları İSPARK otoparklarından saat sınırı olmadan faydalanabilecek.

Şehit ve gazi yakınlarına anlamlı destek.

Şehit ve gazi yakınları bugüne kadar İSPARK'a ait yol üstü otoparkları 3 saat açık ve katlı otoparkları 8 saat ücretsiz kullanabiliyordu.

İBB Meclisi'nde son alınan kararla saat sınırı ortadan kaldırıldı.

ÜCRETSİZ KULLANACAKLAR

Şehit ve gazi yakınları İSPARK'a kayıt yaptırarak kent genelindeki tüm açık katlı ve yol üstü otoparkları saat sınırı olmadan ücretsiz kullanabilecekler.

Aralık 18th

Eşdeğer parçayla tamir yasalaşıyor

TRAFİK sigortası kapsamındaki araçların, orijinal yerine 'eşdeğer parçayla tamir edilebilmesi' için yasal düzenleme yapılıyor.

Meclise sevk edilen Torba tasarıya buna ilişkin bir madde eklendi. Düzenlemenin, Danıştay'ın aldığı karar sonucu oluşan belirsizliğin kaldırılması için yapıldığı vurgulanıyor.

YERLİ SANAYİYE KATKI

Aralık 15th

Araç muayene ücretlerine zam

Araç muayene ücretleri, 1 Ocak 2017'den geçerli olmak üzere zamlanacak.

Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Trafik Kanunu ile bu kapsamdaki yönetmeliklerde düzenlenen belge, ceza ve muayene ücretleri 2017’de yeniden belirlenecek.

İŞTE MUAYENE ÜCRETLERİ

Yılbaşından itibaren muayene ücretleri, otobüs, kamyon, çekici ve tankerlerde 258,42 liradan 267,86 liraya; otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı römorklarda 191,16 liradan 198,24 liraya; traktör, motosiklet ve motorlu bisikletlerde 97,94 liradan 101,48 liraya yükselecek.

Yılbaşından itibaren araç muayene yetki belgesi ücretleri de artacak. Araç muayene işletme yetki belgesi ile geçici işletme yetki belgesi 120’şer lira, yola elverişlilik muayenesi yetki belgesi de 24 bin 613 lira olacak.

KIŞ LASTİĞİ OLMAYANA CEZA

Aralık 12th

Trafik sigortasını yüksek fiyattan yapana ceza

Hazine Müsteşarlığı müşterilerine ortalama trafik sigortasının üstünde teklif veren sigorta şirketlerine ceza kesmeye başladı. Şirketler böylece fahiş fiyattan kaçınıyor.

Trafik sigortasında son 1.5 yılda yapılan zamlar bir yandan vatandaşı zorlarken diğer yandan sistemden sorumlu olan Hazine Müsteşarlığı'nın önlemlerini de ART arda getiriyor. Sistemden sorumlu bakan olan Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in girişimleri ile başta kusurlu sürücüye tazminat ödenmemesini sağlayan yasal değişiklik olmak üzere birçok girişim yapıldı. Son olarak Sigorta Bilgi Merkezi bünyesinde kurulu olan internet sitesi ile vatandaşlar bütün şirketlerden aynı anda teklif alabiliyor.

Aralık 2nd

Kış mevsiminde alınacak trafik tedbirleri belirlendi

Emniyet Genel Müdürlüğü kış mevsiminde vatandaşlarımızın güven içinde seyahat edebilmeleri için alınacak trafik tedbirlerini açıkladı.

Emniyet Genel Müdürlüğünce; kış mevsimi nedeniyle meydana gelebilecek olumsuz hava koşullarında, vatandaşlarımızın güven içinde seyahat edebilmeleri için trafik tedbirleri açıklandı.

Buna göre;

İllerde valilerin, ilçelerde kaymakamların başkanlığında, trafikle ilgili kurum ve kuruluşların temsilcilerinin katılımıyla düzenlenecek toplantılarda, kurum/kuruluşlar arasında iş bölümü yapılacak, kış mevsimi süresince alınması gereken bütün tedbirler planlanacak ve uygulamaya konulacak,

Sponsorlu bağlantılar

Son yorumlar