Archive - Nis 2016


    

Tarih

Nisan 26th

Radar tespit cihazı bulundurmanın cezası ne kadar?

Polisin kullandığı radara karşı üretilen radar tespit cihazını bulunduran sürücüye 1800 TL para cezası kesildi. Polis tüm Türkiye'de harekete geçti.

Sakarya Emniyet Müdürlüğü Bölge Trafik Denetleme Şubesi ekipleri, TEM Otoyolu'nda yaptıkları kontrolde otomobilinde radar tespit cihazı bulunduran sürücüye bin 800 TL para cezası kesti.

ŞÜPHELİ HAREKETLER ELE VERDİ

Sakarya Bölge Trafik Denetleme Şubesi ekipleri, TEM otoyolunun Arifiye kesiminde yaptıkları kontroller sırasında bir otomobilin sürücüsünün şüpheli hareketleri üzerine araçta arama yaptı.

SİNYAL SİSTEMİYLE SÜRÜCÜYÜ UYARIYOR

Mobil Plaka Tanıma Sistemi taksicilerin kazancını artırdı

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından, terör olaylarında da kullanılan çalıntı ve ikiz plakalı araçlara yönelik hayata geçirilen Mobil Plaka Tanıma Sistemi (MPTS), taksicilerin kazancını artırdı.

Ankara Merasim Sokak'ta askeri servis araçlarını hedef alan saldırıda kullanılan aracın ikiz plakalı çıkması üzerine MPTS denetimlerini arttıran emniyet güçleri, ikiz plaka yöntemiyle korsan taksiciliğin de önüne geçiyor.

Artan denetimler sayesinde ikiz plaka ile İstanbul'da çalışan çok sayıda korsan taksici, artık eskisi gibi yollara çıkmaya cesaret edemiyor.

Korsan taksicilerin çalışmamasıyla son günlerde işleri artan taksicinin de yüzü gülüyor. Taksicilerin kazancının artması, taksi plakası borsasına da yansıdı. İstanbul'da 1-1.5 ay öncesine kadar 1 milyon 650 bin liraya gerileyen taksi plaka değeri bugünlerde 1 milyon 750 bin liraya satılıyor.

Osman Gazi Köprüsü geçiş ücreti ne kadar olacak?

Bitme aşamasına gelse de geçiş ücreti netleşmedi. Tek yönlü fiyatın 25 dolar olacağı söyleniyor.

3 yıl önce inşaatına başlanan ve geçen hafta son tabyanın konulduğu Körfez Köprüsü, yani yeni ismi ile Osman Gazi Köprüsü kaç lira olacak?

Nisan 25th

Almanya elektrikli otomobil için teşvik verecek

Almanya Maliye Bakanlığı yeni tasarısına göre elektrikli otomobil almak isteyenlere 5 bin euro teşvik (Yaklaşık 16 bin TL) verecek.

Almanya Maliye Bakanlığı yeni bir yasa tasarısı üzerinde çalışıyor. Bu tasarıya göre ülkede elektrikli otomobil almak isteyenlere 5 bin euro teşvik (Yaklaşık 16 bin TL) verilecek. Eğer kişi hibrit motorlu araç almak isterse ona da 3 bin euro (9 bin 600 TL) destek yapılacak.

Yasa tasarısı yarın Almanya Başbakanı Angela Merkel'in önüne gidecek. 60 bin eurodan fazla tutan otomobiller için devlet destekte bulunmayacak. Alman hükümetinin otomobiller için sunacağı destek paketinin 1.2 milyar euro tutarında olması bekleniyor.

YÜZDE 20 ŞARTI

Trafikte yeni düzenleme fiyatlara yansıyacak mı?

Yasal düzenleme ile ileriye dönük iyileştirmelerin fiyatlara mutlaka yansıyacağını kaydeden Anadolu Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken, "Aynı kaskoda olduğu gibi rekabetle fiyatlar aşağı gelir" dedi.

Anadolu Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken, son iki yılda kasko sigortasında yaşandığı gibi trafik sigortasında da yeni düzenleme sonucunda fiyatların aşağıya geleceğini söyledi. Torba yasa ile trafik sigortasında iki önemli iyileştirme yapıldığının altını çizen Ülken bu ileriye dönük iyileştirmelerin fiyatlara mutlaka yansıyacağını ifade ederek "Şu andaki fiyatlar koşullar farklıyken hazırlanan tarifelerden oluşuyor. Koşullar değiştiğinde tarifeleri de değiştireceğiz

KASKODA FİYATLAR ARTMIYOR

Nisan 21st

Tehlikeli madde taşıyan araçlara teknik muayene zorunluluğu

Tehlikeli maddelerin karayoluyla taşınmasında, can, mal ve çevre açısından güvenliği temin etmek için araçların ve üst yapıların teknik muayenelerinin etkin ve sağlıklı bir şekilde yapılmasına yönelik usul ve esaslar belirlendi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının, Türkiye'nin de taraf olduğu Tehlikeli Malların Karayolu ile Uluslararası Taşımacılığına İlişkin Avrupa Anlaşması (ADR) gereği hazırlanan Tehlikeli Madde Taşıyan Araç ve Üst Yapıların Teknik Muayeneleri Hakkında Yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Nisan 19th

İkiz plakaya çifte mühür önlemi

İkiz plakaları engellemek için yeniden çifte mühür dönemi başlıyor. Plakalarda artık Trafik Vakfı ile Emniyet'ten 2 ayrı mühür olacak.

Ankara Merasim Sokak'taki terör saldırısında kullanılan bombalı aracın ikiz plakalı çıkması ve PKK başta olmak üzere terör örgütlerinin bu yöntemle saldırı hazırlığında olması istihbaratları, ikiz plakaların yönetimini tekrar gündeme getirdi. Emniyet Genel Müdürlüğü ve Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) konuyla ilgili yaptığı toplantıda konu masaya yatırıldı.

POLİS VE TRAFİK VAKFI MÜHRÜ

Yapılan değerlendirmelerin ardından plakada yeniden 2 mühürlü döneme geçilmesi için Emniyet Genel Müdürlüğü çalışma başlattı. Trafik Vakfı'nda vurulan ilk mührün ardından polis plakaya ait evrakların sahte olup olmadığını incelemeye alacak, güvenlik sorgulamasının ardından da plakaya ikinci mühür vurulacak.

Trafik cezasıyla ortaya çıktı hayatı kabusa döndü

Kimlik bilgileri dolandırıcıların eline geçen Seyfeddin Çakmak, sahte kimlikle 1 milyon lira borçlandırıldı. Çakmak, 9 yılda farklı kentlerde 150 mahkemeye katıldı, icra nedeniyle 3 kez cezaevine girdi.

İstanbul Kartal'da eşi ve 3 çocuğuyla birlikte yaşayan 33 yaşındaki Seyfeddin Çakmak, işçi olarak kendi halinde bir vatandaş iken 2007'de ileride hayatını altüst edecek basit bir olaya karıştı. Çakmak, kullandığı motosikletle hız limitini aşınca evine trafik cezası geldi. Ardından borcunu ödemek için vergi dairesine gitti. Cezasını ödeyen Çakmak, burada başka bir borcu olup olmadığının sorgulanmasını istedi. Yapılan sorguda Çakmak, tesadüfen kendisi adına Mersin'de hayali şirket kurulduğunu ve vergi borcu olduğunu öğrendi. Vakit kaybetmeden savcılığa giderek suç duyurusunda bulundu.

MAHKEME KAPISINDA GEÇEN HAYAT

Nisan 16th

Araç muayene istasyonu ile ilgili yeni düzenlemeler

1 aylık süre içinde muayenenin yapıldığı istasyona veya aynı ilde yer alan diğer sabit istasyonlara gidilmesi halinde muayene tekrarından ücret alınmayacak.

- Muayenesi sırasında tamire ihtiyaç duyulacak derecede eksiklikleri tespit edilen araçların muayene raporunda, bu eksiklikler "ağır kusur" olarak yer alacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın, Araç Muayene İstasyonlarının Açılması, İşletilmesi ve Araç Muayenesi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, araç muayenesi sonucunda tamire ihtiyaç duyulacak derecede eksiklikler tespit edilmesi halinde, bu eksiklikler araç muayene raporuna "ağır kusur" olarak işlenecek.

Nisan 15th

Ücretsiz seyahat kapsamında yapılacak gelir desteği ne kadar?

Engelli ve yaşlı vatandaşların faydalandığı ücretsiz seyahat uygulaması kapsamında, şehir içi toplu ulaşım hizmeti sunan işletmecilere verilecek gelir desteği ödemeleri başlıyor.

Engelli ve yaşlı vatandaşların faydalandığı ücretsiz seyahat uygulaması kapsamında ilgili belediyeler aracılığıyla şehir içi toplu ulaşıma yönelik hizmetler sunan işletmecilere verilecek gelir desteği ödemeleri yapılacak.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bütçesine bu amaçla konulan ödenekten ilgili belediyeler aracılığıyla her ay yapılacak olan gelir desteği ödemesi için 6 Ocak 2016'ta yönetmelik çıkarılmıştı.

Bu kapsamda gelir desteğinden yararlanacak işletmecilere ödenecek miktarlar şöyle:

e-Devlet'te artık araç sorgulaması yapılamayacak

BİR dizi hizmete erişimin sağlandığı e-Devlet Kapısı üzerinden artık plaka numarası ile araç sorgulaması yapılamayacak. İlgili alana girildiğinde, Emniyet Genel Müdürlüğü talimatı üzerine bu alanda yalnızca kişiye ait araçlara ilişkin sorgulamasının yapılabileceği bilgisi yer alıyor.

Tüm kamu hizmetlerine tek bir noktadan erişim izni verilen sitenin sıklıkla kullanılan uygulamalarından birini de 'araç sorgulama' kısmı oluşturdu. Ancak bu alanda artık sınırlı bir sorgulama yapılabilecek. Daha önce herhangi bir plakaya ilişkin sorgulama yapılabilirken, şimdi yalnızca kişi kendisine ait araca ilişkin sorgulama yapabilecek.

Trafik sigortasında neler değişti?

Milyonları ilgilendiren torba kanun bugün Meclis'ten geçerek yasalaştı. Kanunun en önemli maddelerinden biri toplumda mağduriyet yaratan trafik sigortasındaki düzenlemelerdi. Hürriyet Gazetesi yazarı Noyan Doğan pazartesi günkü yazısında trafik sigortasında değişecekleri yazdı. İşte trafik sigortasındaki üç önemli değişiklik:

KİM NE KADAR ALACAĞINI BİLECEK

Nisan 14th

Yasa çıkmadan trafik sigortasına zam yapıldı

Zorunlu trafik sigortasında yasal düzenlemelere rağmen şirketler kar artırıcı hamlelerine devam ediyor. Son olarak çarpan katsayısı artırılarak fiyatlar yükseldi.

Zorunlu trafik sigortası primlerinin olağanüstü yükselişi, hükümeti yasal düzenleme yapmaya mecbur kıldı. TBMM Başkanlığına gönderilen tasarının bu hafta yasalaşmasıyla sigorta primlerinin düşürülmesi amaçlanıyor. Hükümetin yasal düzenleme yapması, kar marjı düşecek sigorta şirketlerini harekete geçirdi. Sigortacılıkta prim bedellerini yükseltme riski, çıkarılacak yasayı etkisizleştirmeye yönelik olarak yorumlanıyor.

Nisan 8th

Trafik sigortasında sabit fiyat uygulaması

AK Parti Ekonomi İşleri Başkanlığı raporunda 16.5 milyon taşıt sahibini ilgilendiren trafik sigortasında sabit fiyat uygulamasına geçilmesinin planladığı belirtildi.

AK Parti Ekonomi İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan aylık ekonomi bülteninin nisan sayısı yayımlandı. 16.5 milyon taşıt sahibini ilgilendiren 'Trafik sigortasında, sabit fiyat uygulamasına geçilmesi planlanıyor' başlıklı değerlendirmede Türkiye Sigortalar Birliği'nin (TSB) yayımladığı veriler aktarıldı. Bültende yer alan bilgilere göre trafik sigortasında teknik zararın 2015 yılında, geçen yıla göre 3 kat artarak 2.3 milyar lira olarak gerçekleştiği belirtildi. Kaskoda ise teknik karın yıllık bazda yüzde 41 gerileyerek, 440 milyon lira olduğu hatırlatıldı.

TBMM'YE SEVK EDİLDİ

Nisan 5th

'İkinci el araçta kilometreye değil, kaportaya bakın'

İkinci el otomobil alırken kilometreye bakmaktan ziyade aracın dış aksamına, kaportaya bakmak daha mantıklıdır.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Makina Mühendisliği Otomotiv Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Atilla Bilgin, ikinci el otomobil alırken kilometreye bakmaktan ziyade aracın dış aksamına, kaportaya bakmanın daha mantıklı olduğunu söyledi.

Bilgin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, günümüz teknolojisinde otomobildeki motorların çok gelişmiş olduğunu ve ömürlerinin uzun olduğunu ifade etti.

İkinci el otomobil alırken dikkat edilmesi gereken bazı özellikler olduğunu vurgulayan Bilgin, "İkinci el araç alırken motorundan, aracın yaptığı kilometreden çok diğer aksamlarına bakmak gerekir" dedi.

Sponsorlu bağlantılar

Son yorumlar