Archive - Mayıs 2016


    

Tarih

Mayıs 30th

Filo kiralamada araç çalınmalarına karşı önlem

İki yıl önce piyasadaki 450 aracı çalınan filo kiralama sektörü, araç çalınmalarına karşı önlem almak için çalışma başlattı. TOKKDER öncülüğünde kurulacak bir platform üzerinde Kara Liste hazırlayacak olan sektör temsilcileri, şüphe içeren durumlarda sistem üzerinden sorgulama yapabilecek.

Mayıs 25th

Dizel araç mı almalı, yoksa benzinli mi?

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Makina Mühendisliği Otomotiv Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Atilla Bilgin, yeni araç alacak ya da araçlarını değiştirecek kişilerin en çok "dizel araç mı benzinli araç mı?" ikileminde kaldığını belirterek, yeni araç alırken kullanıcının taşıdı ne kadar kullanacağının önemli olduğunu söyledi.

Çalışma teknolojisi bakımından dizel motorların benzinli motorlara göre çok daha verimli olduğunu anlatan Bilgin, bir dizel motorun verimi yüzde 40 iken, benzinli motorun veriminin yüzde 30'larda olduğuna dikkati çekti. Bilgin, "Bu demek oluyor ki aynı yakıtla dizel motor taşıt daha fazla yol gider. Bir de dizel yakıtı benzinden daha ucuz. Bu daha da cazip yapıyor ama dizel motor araç alırken benzinli motorlu araca göre daha fazla para ödüyorsun. Bu durumda kişinin aracı ne kadar kullanacağına bakmak gerekir." diye konuştu.

Araçları ile Türkiye'ye gelecek gurbetçiler dikkat!

Yabancı plakalı araçları ile Türkiye'ye gelecek yolcuların ve taşıtların Türkiye'den çıkış tarihinden itibaren en az 185 gün süreyle yurtdışında bulunmaları gerekiyor.

Yabancı plakalı araçları ile Türkiye'ye gelecek yolcuların ve taşıtların Türkiye'den çıkış tarihinden itibaren en az 185 gün süreyle yurtdışında bulunmaları gerekiyor. Aksi durumda araçlarının Türkiye'ye girişine izin verilmiyor.

Bundan habersiz olan gurbetçiler mağdur oluyor. Düzenlemeden haberi olmayan çok sayıda gurbetçi sınır kapılarında mağdur olabiliyor.

Bunlardan biri de Nihat Yıldız. 24 Mayıs Pazartesi günü arabası ile birlikte Fransa'dan Edirne Kapıkule Sınır Kapısı'na gelen Yıldız, aracı ile giriş yapamayacağını öğrenince büyük şaşkınlık yaşadı.

Mayıs 24th

Trafik'e bağımlılık sigortayı birleştirebilir

Hayat dışı sigorta şirketlerinin yükümlülüğü tümüyle karşılayamama riski olduğunu kaydeden Fitch, küçük şirketlerin zorluk yaşayacağına ve bunun da satın alma ve birleşmelere neden olacağına dikkat çekti.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye'de sigorta şirketlerinin yüksek rezerv riski ile karşı karşıya kaldığını, satın alma ve birleşmelerin olası olduğunu belirtti. Kuruluşun değerlendirmelerine göre trafik sigortalarına oldukça bağımlı olan hayat dışı sigorta şirketlerinin gelecekteki yükümlülüklerini tümüyle karşılamak için yeteri kadar karşılığa sahip olmaması riski bulunuyor.

Mayıs 23rd

Trafik eğitimi alan okul servis şoförleri 92 bine ulaştı

Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planında yer alan hedef doğrultusunda, trafik eğitimlerine alınan okul servis şoförü sayısı 92 bin 242´e ulaştı.

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Kemal Şamlıoğlu, 31 Temmuz 2012 tarihli Başbakanlık Genelgesi ile Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı´nın yürürlüğe konulduğunu, bu planın hedefleri arasında servis şoförlerine trafik ve ilk yardım eğitimi verilmesinin ve trafik bilincinin kazandırılmasının bulunduğunu ifade etti. Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı´nın da bir parçası olarak Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü ve Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu iş birliğinde protokol imzalandığını belirten Şamlıoğlu, bu kapsamda bir dizi çalışma yürütüldüğünü anlattı.

Mayıs 18th

Trafik kazasında ölümün bedeli 24 bin lira

KAYSERİ'de geçen yıl 1 kişinin öldüğü, 1 kişinin de yaralandığı kazada kusurlu bulunan 2 otomobil sürücüsü de hapis cezasına çarptırıldı.

Olay, 5 Nisan 2015'te Melikgazi İlçesi Yıldırım Beyazıt Mahallesi Kızılırmak Caddesi ile Arif Caddesi'nin kesiştiği noktada meydana geldi. 33 yaşındaki Osman Akbaba yönetimindeki 38 BE 730 plakalı otomobil ile 32 yaşındaki Levent Pamuk yönetimindeki 38 NT 899 plakalı otomobil çarpıştı. Kazada, Akbaba'nın kullandığı otomobilde bulunan akrabası 57 yaşındaki Halime Akbaba öldü, eşi 59 yaşındaki Recep Akbaba yaralandı.

Mayıs 16th

Trafik sigortasını indirmeyene şehre göre tarife

Zorunlu trafik sigortasında fiyat gözlem süreci önümüzdeki ay bitiyor. Şirketler indirime yanaşmazsa ya tavan fiyat uygulamasına geçilecek ya da Hazine, şehre göre fiyat belirleyecek.

Mayıs 13th

'Trafik sigortası primi yılın ikinci yarısında düşecek'

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Ramazan Ülger, trafik sigortası primlerinde yılın ikinci yarısı itibarıyla düşüş başlayacağının müjdesini verdi.

Ülger, yeni çıkarılan kanunla 29 Nisan sonrası poliçe yaptıran vatandaşların, trafik sigortası primini bir yıl önceye göre daha düşük ödeyeceğini dile getirdi.

Sektördeki prim üretiminin ise 2015 sonu itibarıyla toplamda 31 milyar TL'ye ulaştığını vurgulayan Ülger, "2016'nın ilk 3 aylık sonuçlarıyla bir önceki yılın aynı dönemi kıyaslandığında prim üretimi yüzde 36 artış gösterdi" diye konuştu.

Mayıs 12th

'Yaşlı araçlara teşvik tekrar gündeme getirilebilir'

Şimşek, ağır hasarlı araçların tekrar trafiğe dönmesinin engellenmesi gerektiğinin altını çizerek, "Üçüncüsü bu yaşlı araçlar meselesi. Bu konuda daha önce teşvikler getirdik. Tekrar bu konular masaya yatırılabilir" dedi.

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, otomotivde vergilerin yüksek olması konusuna ilişkin, "Kabul ediyorum hakikaten küresel ölçekte dahi baksanız otomotiv, üzerinde ağır vergi yükü olan bir sektör. İlerde vergiler tabana yayılırsa nispeten ağır vergilendirilen birkaç alan va, onlar tekrar gözden geçirilebilir" dedi.

Şimşek, Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) tarafından, "Dijital Dünyaya Geçiş ve Başarı Odaklı İş Modelleri" ana temasıyla bu yıl 6'ncısı düzenlenen Otomotiv Kongresi'nin açılışında konuştu.

Mayıs 11th

Araç alırken 5664 hasar raporları nasıl değerlendirilir?

Gündelik hayatta kullandığımız araçların sürekli araç alım ve satımı yapılmaktadır, bu kullandığımız, aldığımız ve sattığımız araçlar doğal olarak trafiğin içinde zamanla hasar görüyor ve mecburen onarılıyor. Bu olağan bir durumdur, siz kaza yapmasanız veya kazada suçsuz olsanız da bir şekilde kazaya taraf olabiliyoruz.Tamirat da kaçınılmaz hale geliyor.

Tek kalemde yazılan meblağ bizim için belirleyicidir. Halk arasında çok sık karşılaştığım sorulardan birisi de "aracın toplamda şu kadar hasarı var alınır mı?" gibi sorulardır bizim için hasarların toplamı değil tek kalemde yazılan miktarın ne kadar büyük olduğudur.

Aracın kayıtlı hasar sayısının fazla olması önemli midir?

Mayıs 10th

Plaka Tanıma Sistemlerinin modernizasyonu tamamlanacak

ASELSAN ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı arasında imzalanan "Kent Güvenlik Yönetim Sistemi Projesi" hayata geçirildiğinde 81 il tek bir merkezden takip edilebilecek.

ASELSAN ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı arasında imzalanan Kent Güvenlik Yönetim Sistemi Projesi hayata geçirildiğinde 81 il tek bir merkezden takip edilebilecek.

Emniyet yetkililerinden alınan bilgiye göre, ASELSAN ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) arasında 27 Nisan'da imzalanan Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) Projesi'ne yönelik 894 milyon 250 bin 450 lira tutarındaki sözleşme, kent güvenliğini noktasında polise önemli avantajlar sağlayacak.

Mayıs 7th

Yabancı plakalı araç Türkiyede ne kadar kalabilir?

Temaslarda bulunmak üzere Almanya'nın Mannheim kentine gelen Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, yurtdışında yaşayan vatandaşların turistik kolaylıklar kapsamında yurda getirip kullanacakları yabancı plakalı taşıtlar konusunda uyarıda bulundu.

Bakanlar Kurulu kararıyla Türk-yabancı, emekli-çalışan ayrımı gözetilmeksizin, herkese yabancı plakalı taşıtlarını Türkiye'ye götürme ve iki yıl süreyle kullanma hakkı tanıdıklarını hatırlatan Bakan Tüfenkci, "Başbakanın verdiği vaadi yerine getirdik ve yabancı plakalı taşıtları Türkiye'de iki yıl kullanma hakkı tanıdık" dedi.

SÜRE HESABI NASIL YAPILIYOR

Mayıs 5th

Vize serbestliği neler getirecek?

AB Komisyonu'nun tavsiye niteliğindeki kararı, Avrupa Parlamentosu (AP) ve AB Konseyi'nin üye ülkelerinin onayının ardından temmuz başında uygulamaya girecek.

İşte adım adım vizesiz geçişin sağlayacağı imkanlar:

- Vize muafiyetine onay verilirse, Türk vatandaşları 1 Temmuz'dan itibaren Schengen ülkelerine "vizesiz" geçiş

yapabilecek.

- Vizesiz geçiş, üç aydan kısa süreli turistik ve iş gezisi gibi ziyaretler için sağlanacak.

- Vize serbestisi, Türk vatandaşlarına AB ülkelerinde çalışma ve yerleşme hakkı tanımıyor.

- Vizesiz geçiş için "biyometrik pasaport" gerekecek. Türkiye, bu konuda son çalışmaları yapıyor. Haziran ayı itibarıyla biyometrik pasaportların kullanıma

başlaması öngörülüyor.

- Türk vatandaşları, gerekli onaylar verilirse, temmuz başından itibaren AB'nin 26 ülkesine vizesiz geçiş yapabilecek.

Sponsorlu bağlantılar

Son yorumlar